c_cpu.gif (9946 bytes)

 

A számítógép valamennyi összetevője közül a processzor melegszik a legjobban, mivel kerámiaburkolata bármely fémnél rosszabbul vezeti a hőt. Éppen ezért az általa termelt iszonyú mennyiségű hő elvezetése létfontosságú ahhoz, hogy a CPU egyáltalán működhessen. Ellentétben a perifériákkal, melyeknél legfeljebb csak félmegoldásokat használni, ez az egyetlen rész, amely komplett hűtőegységet igényel. És nemhiába emeltük ki azt, hogy komplett. A videókártyák világában ugyanis gyakran találkozunk olyan termékkel, mely igényel bizonyos szintű hőeltávolítást, de annak a viszonylag kis mennyiségnek a kezelésére bőven elegendő egy egymagában álló hűtőborda. A processzor esetében azonban szükségünk van mind a borda, mind a ventillátor szerepére.

Itt kell megemlítenünk - még ha nem is kapcsolódunk szorosan a témához - a sokat emlegetett processzor- elfüstölési effektust. Az embereket általában azzal riasztják vissza a túlhajtástól, hogy általa könnyedén megnövelhetjük a hőmérsékletet oly mértékben, hogy a CPU szabályszerűen kiég, mint egy túlterhelt biztosíték. Ez azonban nem egészen igaz. Kezdjük ott, hogy minden processzornak van egy gyárilag meghatározott hőmérséklet- maximuma, ami fölé nem ajánlatos menni, ám ezt a felső határt eleve jóval magasabban határozzák meg, mint a normális üzemhőmérséklet. Vegyünk példának egy Intel Pentium MMX 166-ot. Ez elviekben nem mehet 80 Celsius fok fölé. Normál körülmények közt egy szabványos, párszáz forintos hűtőegység segédletével mindössze 50-55 foknyi hőt termel, jóval a maximum alatt. Amennyiben ezt a processzort felhúzzuk 250-262 Mhz-re, 60-65 fokra is emelkedhet a hőmérséklete, ez azonban még mindig 15 fokkal van a felső határ alatt. Tovább azonban nem mehetünk, mivel a CPU túlhajthatósága is véges, ezért mindenféle magasabb beállítás esetén a jutalmunk egész egyszerűen egy sötét képernyő, ami annak a jele, hogy nem tudja túlerőltetni magát (és akkor már nem is szóltunk a Windowsról, mely szuperérzékeny méterként hibajelenségei és lefagyásai révén mérföldekkel előre jelzi, ha baj van). Mindez alapján egyfajta téveszme az, hogy az overclock legfőbb gátja a túlmelegedés és mondjuk egy Peltier hűtővel minden lehetséges. A lényeg tehát, hogy az abszolút standardnak tekinthető körülmények közt is jóval tágabb elviekben a mozgásterünk, mint azt a processzor fizikailag bírná; ha pedig megközelítenénk ill. elérnénk a felső határt, azt az operációs rendszer és a programok viselkedésén idejében megláthatjuk. Az "elfüstölés" réme legfeljebb akkor fenyegethet, ha nincs ventillátor és/vagy hűtőborda a processzoron - ezesetben azonban édesmindegy, hogy szabályosan vagy túlhajtva használjuk a gépünket.

A hűtőegység teljessége: a borda és a ventillátor

Mint említettük, a kettő egy és elválaszthatatlan. A hűtőborda feladata, hogy átvegye a hőt a processzortól, ám ekkora mennyiségben képtelen azt eltávolítani a CPU közeléből, kvázi mit sem ér munkája, hiszen a hő továbbra is a védendő egységet lengi körül. Szükség van tehát egy nagy hatékonyságú eszközre, mely az általa átvett és kisugárzott hőt elszívja, majd kifújja a szélrózsa minden irányába, egyszersmind le is hűtve azt kis mértékben. Ez a ventillátor. Láthatjuk tehát a feladatmegosztást: a hűtőborda összegyűjti, a ventillátor pedig eltávolítja a hőt. Mire kell figyelnünk vásárláskor, másként szólva, mik az alapkövetelmények?